Ścięgno Achillesa jest najgrubszym i najsilniejszym ścięgnem ludzkiego ciała. Jego wytrzymałość to ponad 4600N, co pozwala na uniesienie 460 kg. Pomimo tej dużej wytrzymałości, ścięgno Achillesa często ulega uszkodzeniom. W przypadkach, kiedy w czasie nakładają się mniejsze uszkodzenia dochodzi do powstania przewlekłego uszkodzenia nazywanego entezopatią. W ten sposób ścięgno Achillesa ulega osłabieniu, staje się znacznie grubsze i bolesne.
 

Objawy

Ścięgno Achillesa dotknięte przewlekłym uszkodzeniem jest wyraźnie grubsze niż to zdrowe. Miejsce zgrubienia najczęściej w czasie dotykania jest bolesne, niekiedy zaczerwienione. W początkowym okresie aktywność fizyczna nie jest ograniczona, niekiedy występują dolegliwości bólowe pod koniec lub po zakończeniu treningu. Z czasem, kiedy proces uszkodzenia narasta, objawy również się zwiększają i mogą ograniczać aktywność sportową lub nawet codzienne funkcjonowanie.
 

Entezopatia ścięgna Achillesa – diagnostyka

Objawy przewlekłego uszkodzenia Achillesa najczęściej nie pozostawiają wątpliwości w badaniu ortopedycznym. Aby dokładnie określić zakres zmian zwyrodnieniowych (uszkodzenia) wymagane jest wykonanie badania USG przez wykwalifikowanego radiologa lub badania rezonansu magnetycznego (MR). W ten sposób możemy precyzyjnie określić zakres zmian i dobrać odpowiednie leczenie.
 

Leczenie

W zależności od stopnia uszkodzenia ścięgna oraz dolegliwości bólowych wymagana jest odpowiednio dobrana rehabilitacja lub leczenie operacyjne. Praca z fizjoterapeutą koncentruje się na zmniejszeniu objawów bólowych oraz wyeliminowaniu problemów funkcjonalnych, które mogą utrudniać lub nawet uniemożliwiać pełne wyleczenie.

Jeśli zmiany są bardzo nasilone pacjent kierowany jest na leczenie operacyjne. Do wyboru jest kilka metod leczenia. Jedną z nich jest metoda rekonstrukcji (wzmacniania) chorego ścięgna Achillesa z wykorzystaniem ścięgien własnych mięśni. Po tego typu operacji pacjenci najczęściej szybko wracają do sprawności, mimo długiej historii leczenia.
 

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:11:53+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.