Konflikt udowo-panewkowy (FAI = femoroacetabular impingement) to jedna z częstszych chorób stawu biodrowego, dotycząca w szczególności ludzi młodych i aktywnych. Bardzo często towarzyszy konfliktowi uszkodzenie obrąbka, przez co pacjenci narażeni są na rozwój zmian zwyrodnieniowych biodra.

 

Kogo dotyczy konflikt udowo-panewkowy?

 • konflikt z komponenty udowej (CAM) dotyczy najczęściej młodych mężczyzn, aktywnych sportowo. Może być pozostałością przebytej choroby biodra w dzieciństwie.
 • konflikt typu Pincer (z komponenty panewkowej) częściej dotyczy kobiet w średnim wieku i może mieć związek z nieprawidłowym położeniem/budową panewki stawu biodrowego.

Objawy konfliktu udowo-panewkowego

 • bóle pachwiny – w czasie siadania/wstawania z krzesła, w czasie aktywności fizycznej (np. bieg)
 • uczucie przeskakiwania/zablokowania w biodrze
 • zmniejszenie ruchomości biodra (problem z założeniem nogi na nogę, problem z założeniem skarpetek lub butów)
 • bóle promieniujące do kolana lub pośladka

Diagnostyka

Poza badaniem ortopedycznym, które jest kluczowe w postawieniu diagnozy wstępnej, wykonywane są zdjęcia rtg. Na ich podstawie określamy stopień zaawansowania zmian oraz określamy wskazania do leczenia artroskopowego. Aby dokładnie określić stopień uszkodzenia stawu biodrowego, w tym uszkodzeń obrąbka, powierzchni stawowej i uszkodzeń tkanek miękkich, wykonujemy badanie rezonansu magnetycznego (MR).

Konflikt udowo-panewkowy biodra na zdjęciu rtg.

Zdjęcie osiowe stawu biodrowego pokazujące konflikt udowo-panewkowy.

Leczenie

Leczeniem z wyboru jest leczenie artroskopowe. Artroskopia biodra pozwala na usunięcie nadmiaru kości udowej i panewki stawu biodrowego, dzięki czemu zwiększa się ruchomość biodra pacjenta. Ponadto w czasie artroskopii naprawiamy inne uszkodzenia, które występują w biodrze.

Artroskopia biodra.

 

Po operacji

Po operacji pacjent porusza się w asekuracji kul łokciowych, zazwyczaj przez okres od 2 do 6 tygodni, w zależności od zastosowanej procedury. Pobyt w szpitalu trwa 1 dzień. Rehabilitacja rozpoczyna się następnego dnia po operacji i trwa od 1 do 9 miesięcy.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-08T09:00:41+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.