Łąkotki to struktury w kolanie, znajdujące się pomiędzy kością udową i piszczelową. Mają kształt półksiężyca i spełniają rolę amortyzatora w kolanie. W kolanie mamy 2 łąkotki: przyśrodkowa występuje po stronie wewnętrznej kolana, a boczna po stronie zewnętrznej (bocznej). Łąkotka zbudowana jest z wytrzymałej i sprężystej tkanki łącznej, dzięki czemu może przenosić obciążenia w czasie ruchów kolana. Kształt łąkotek jest idealnie dopasowany do krzywizn kości udowej i piszczelowej. Patrząc na łąkotki z góry, mają one kształt litery „C”.

Łąkotka tarczowata

Niekiedy zdarza się, że kształtem łąkotka przypomina okrąg lub dysk i nadmiernie pokrywa powierzchnię stawową kości piszczelowej. Dotyczy to prawie zawsze łąkotki bocznej. W przypadku braku uszkodzenia łąkotki tarczowatej, może być ona bezobjawowa. Uznaje się, że dyskowaty kształt łąkotki sprzyja jej uszkodzeniom.

Łąkotka boczna tarczowata – widok artroskopowy.

Prawidłowa łąkotka boczna.

Objawy

Najczęściej objawy łąkotki tarczowatej są związane z jej uszkodzeniem i są to:

 • ból kolana
 • blokowanie kolana
 • uczucie niestabilności kolana
 • przeskakiwanie w kolanie

Łąkotka tarczowata – diagnostyka

W przypadku podejrzenia uszkodzenia łąkotki tarczowatej najczęściej wymagane jest wykonanie badania MR kolana. Badanie to umożliwia poznanie morfologii uszkodzenia oraz właściwe zaplanowanie leczenia.

Uszkodzenie łąkotki bocznej tarczowatej w obrazie rezonansu magnetycznego.

Leczenie

Przypadkowo zdiagnozowane łąkotki tarczowate, nie dające objawów, nie wymagają leczenia. Leczenie uszkodzenia łąkotki tarczowatej najczęściej wymaga jej plastyki, tj. przywrócenia prawidłowe kształtu. Wykonuje się wycięcie nadmiaru łakotki, tak aby nadać jej prawidłowy kształt, a pozostałą część najczęściej przyszywa w miejscu jej uszkodzenia. Zabiegi operacyjne naprawy łąkotki wykonuje się artroskopowo, niekiedy wykorzystując do tego celu specjalne implanty, komórki szpiku kostnego lub PRP.

Zszyta łąkotka boczna tarczowata po jej plastyce.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:12:38+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.