Łąkotki to struktury w kolanie, znajdujące się pomiędzy kością udową i piszczelową. Mają kształt półksiężyca i spełniają rolę amortyzatora w kolanie. Główną rolą łąkotek jest zatem pochłanianie energii, a przez to ochrona powierzchni stawowych.

Objawy uszkodzenia łąkotki

Do najczęstszych objawów uszkodzenia łąkotki zaliczamy:

  • ból kolana po stronie bocznej lub przyśrodkowej
  • zablokowanie kolana (brak możliwości pełnego ruchu)
  • obrzęk kolana
  • uczucie przeskakiwania w kolanie

Opłaszczenie łąkotki błoną kolagenową

W przypadku złożonych lub przewlekłych uszkodzeń łąkotki alternatywą dla jej usunięcia jest zabieg regeneracji, polegający na opłaszczeniu uszkodzonej części łąkotki błoną kolagenową. Technika operacyjna regeneracji łąkotki (AMMR – autologous matrix meniscal repair) została opracowana w zespole Rehasport Clinic w Poznaniu. Stosujemy tę metodę z powodzeniem u pacjentów z przewlekłymi uszkodzeniami łąkotek.

Na czym polega opłaszczenie łąkotki błoną kolagenową?

Zastosowanie błony kolagenowej umożliwia stworzenie optymalnych warunków o naprawy. Błona działa jak rusztowanie, na którym osadzają się komórki multipotencjalne szpiku kostnego, który podawany jest w miejsce uszkodzenia łąkotki na koniec zabiegu operacyjnego. Po około 6 tygodniach błona kolagenowa ulega rozkładowi, co również może mieć pozytywny wpływ na naprawę łąkotki (łąkotka jest wówczas bardziej „podatna” na zrost).

Najważniejszym elementem zabiegu operacyjnego, który wykonywany jest artroskopowo), jest stabilizacja łąkotki. Efekt ten uzyskujemy poprzez odpowiednie szycie łąkotki (stosujemy różne rodzaje szwów). Końcowym etapem zabiegu regeneracji łąkotki jest jej pokrycie błoną kolagenową i podanie szpiku kostnego (pobranego również w czasie artroskopii).

Łąkotka przyśrodkowa po opłaszczeniu błoną kolagenową.

Po operacji

Pobyt w szpitalu trwa 1 dzień. Po zabiegu regeneracji łąkotki pacjent porusza się w asekuracji 2 kul łokciowych przez okres około 6 tygodni. Odpowiednia praca pod okiem fizjoterapeuty umożliwia powrót do pełnej sprawności po około 6 – 9 miesiącach.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

CHOROBY

Wave

Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

LECZENIE

Wave

Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

PUBLIKACJE

Wave

Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

ZOBACZ WIĘCEJ
2018-02-07T21:59:47+02:00

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.