Chrząstka stawowa to gładka, perłowa warstwa, która pokrywa zakończenie kości występujące w stawie. Chrząstka stawowa chroni kość przed uszkodzeniem i umożliwia gładkie ślizganie się po sobie zakończeń kości, przez co możliwy jest ruch w stawie. Chrząstka stawowa nie ma własnego unaczynienia i unerwienia, przez co w razie jej uszkodzenia występuje mały potencjał na wygojenie.

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej

Objawy mogą przypominać uszkodzenia innych struktur w kolanie. Najczęściej pacjenci skarżą się na:

  • obrzęki kolana – powiększenie obrysów kolana.
  • ból – najczęściej tępy, nasilający się w czasie aktywności ruchowej, np. chodzeniu po schodach; może również występować ból w nocy.
  • uczucie blokowania lub przeskakiwania w kolanie
  • słyszalne „chrupanie” w czasie ruchów kolana może być objawem uszkodzenia chrząstki rzepki.
  • uczucie ciężkości, wypełnienia kolana odczuwalne szczególnie po wysiłku fizycznym.

Leczenie

W procesie leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej stosujemy:

  • fizjoterapię – polega na odpowiednim protokole rehabilitacyjnym, czyli pracy z fizjoterapeutą, który zaleci ćwiczenia, treningi na wzmocnienie mięśni.
  • leczenie farmakologiczne, czyli iniekcjami dostawowe. Tutaj stosowane są preparaty kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego (PRP), komórek macierzystych.
  • leczenie operacyjne – stosowane w przypadkach najbardziej zaawansowanych lub przewlekłych uszkodzeń (zwyrodnienie), gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów.

Leczenie operacyjne uszkodzeń chrząstki stawowej

Leczenie operacyjne przeprowadzane jest poprzez artroskopię, czyli małoinwazyjny zabieg kolana. W czasie artroskopii przy niewielkich ubytkach miejscowych stosujemy

  • mikrozłamania – nawiercenia/nadłamania powierzchni kości z użyciem niewielkich narzędzi (około 1,2 mm średnicy); w ten sposób tworzymy drogę dla komórek szpiku kostnego, aby przemieściły się na powierzchnię ubytku i tam stworzyły bliznę tkankową;
  • rekonstrukcję chrząstki z implantacją błony kolagenowej (metoda AMIC) – metoda zarezerwowana i stworzona dla leczenia większych ubytków, kiedy mikrozłamania nie dają dobrych rezultatów

Rekonstrukcja chrząstki metodą AMIC

W czasie artroskopowej naprawy ubytku chrząstki stosujemy implant z błony kolagenowej nasączony komórkami szpiku kostnego co zwiększa szanse na sukces.

W pierwszym etapie ubytek chrząstki jest oczyszczany z tkanek uszkodzonych. W kolejnym etapie pobieramy szpik kostny od Pacjenta (również artroskopowo), a następnie nasączamy nim uprzednio przygotowaną błonę kolagenową. Ubytek chrząstki w warunkach suchej artroskopii (czyli bez płynu w stawie) pokrywamy okrągłymi płatkami błony kolagenowej, zakrywając całą uszkodzoną powierzchnię. Ostatni etap operacji to porycie błony specjalnym klejem tkankowym, aby dodatkowo ustabilizować błonę.

Cała procedura trwa od kilkudziesięciu minut do 2 godzin, w zależności od wielkości i lokalizacji ubytku.

W czasie zabiegu możemy wykonać u Pacjenta naprawę innych uszkodzeń wewnątrz kolana (w tym więzadła krzyżowego i uszkodzeń łąkotek).

Po operacji

Po zabiegu operacyjnym rekonstrukcji chrząstki metod AMIC wymagana jest odpowiednia rehabilitacja. Cały proces usprawniania trwa od 6 do 12 miesięcy i podzielony jest na etapy. W pierwszym etapie pacjent porusza się o kulach przez około 6 tygodni. Następnie sukcesywnie zwiększa swoja aktywność, wykonuje ćwiczenia wzmacniające. Powrót do sportu możliwy jest po zakończeniu leczenia.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

CHOROBY

Wave

Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

LECZENIE

Wave

Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

ZOBACZ WIĘCEJ

PUBLIKACJE

Wave

Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

ZOBACZ WIĘCEJ
2018-02-13T08:09:57+02:00

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.