Rekonstrukcja ścięgna Achillesa

Zabieg rekonstrukcji ścięgna Achillesa zarezerwowany jest dla przypadków przewlekłego uszkodzenia ścięgna, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Metoda opracowana w zespole Rehasport Clinic pozwala na powrót funkcji ścięgna Achillesa, a pacjenci odzyskują sprawność kontuzjowanej kończyny nogi.

Wskazania

Do zabiegu rekonstrukcji ścięgna Achillesa kwalifikujemy pacjentów, u których stwierdzamy:

 • zastarzałe zerwanie ścięgna Achillesa z dużą przerwą pomiędzy kikutami
 • przewlekłe uszkodzenie (entezopatia) ścięgna Achillesa z uszkodzeniem >50% włókien ścięgna
 • brak poprawy po wcześniejszym leczeniu

Najczęściej zabieg ten wykonywany jest u Pacjentów z długa historią dysfunkcji ścięgna Achillesa.

Na czym polega rekonstrukcja ścięgna Achillesa?

Zabieg w pierwszej fazie polega na pobraniu ścięgien mięśnia półścięgnistego i smukłego z okolicy uda. Te same ścięgna używamy do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w kolanie. Ścięgna są przygotowywane, aby posłużyły za „nowe ścięgno Achillesa”.

W kolejnym etapie, z małego nacięcia ponad piętą, oczyszczane jest miejsce przyczepu ścięgna Achillesa, przewiercana jest kości piętowa i wprowadzany wcześniej przygotowany przeszczep.

Następnie wykonywanych jest 7 małych nacięć skórny, przez które wprowadzamy przeszczep. Wykorzystując specjalny rodzaj szycia uzyskujemy dużą wytrzymałość przeszczepu.

Jeden z etapów rekonstrukcji ścięgna Achillesa.

Stopa po operacji rekonstrukcji ścięgna Achillesa.

Schemat rekonstrukcji ścięgna Achillesa.

Po operacji

Pacjent następnego dnia po zabiegu rozpoczyna rehabilitację. Zaopatrzenie w but ortopedyczny pozwala na natychmiastowe obciążanie operowanej nogi i chodzenie bez kul. Pacjent szpital opuszcza następnego dnia po zabiegu.

Z uwagi na przewlekłość zmian, która najczęściej występuje przed operacją, staramy się, aby rehabilitacja w jak najkrótszym czasie umożliwiła pacjentom na powrót do normalnej funkcji. Szczególną uwagę zwraca się na przywrócenie prawidłowego wzroca chodu (sposobu chodzenia bez utykania).

Powrót do pełnej sprawności zajmuje około 6 miesięcy.

 

Szczegółowy opis techniki operacyjnej – czytaj tutaj

Szczegółowy opis techniki operacyjnej „na otwarto” – czytaj tutaj

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-13T17:27:09+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.