Łąkotki to struktury w kolanie, znajdujące się pomiędzy kością udową i piszczelową. Mają kształt półksiężyca i spełniają rolę amortyzatora w kolanie. Główną rolą łąkotek jest zatem pochłanianie energii, a przez to ochrona powierzchni stawowych.

Z uwagi na niepodważalną rolę łąkotek w ochronie stawu kolanowego uznaje się, że należy dołożyć wszelkich starań, aby łąkotkę uratować. Krążące w świecie ortopedów sformułowanie „Save the meniscus”, czyli „Ratuj łąkotkę” ma swoje uzasadnienie, również naukowe.

Najczęściej wykonywaną procedurą artroskopową w kolanie jest częściowe usunięcie łąkotki. Staw kolanowy pozbawiony łąkotki jest bardziej narażony na zmiany zwyrodnieniowe, które pacjent odczuwa po kilku latach od pierwotnego zabiegu.

Obecnie dysponujemy kilkoma metodami, pozwalającymi zszyć, ustabilizować uszkodzoną łąkotkę, tak aby nie dawała ona dolegliwości bólowych pacjentowi oraz spełniała swoją podstawową rolę w przenoszeniu obciążeń i ochronie stawu kolanowego.

Objawy uszkodzenia łąkotki

Do najczęstszych objawów uszkodzenia łąkotki zaliczamy:

 • ból kolana po stronie bocznej lub przyśrodkowej
 • zablokowanie kolana (brak możliwości pełnego ruchu)
 • obrzęk kolana
 • uczucie przeskakiwania w kolanie

Szycie łąkotki

W zależności od rodzaju uszkodzenia, jego umiejscowienia, wieku pacjenta oraz innych uszkodzeń wybieramy odpowiednią metodę szycia łąkotki. Wyróżniamy następujące rodzaje szwów:

 • all-inside – wykorzystujące implanty, specjalnie w tym celu opracowane; metoda ta umożliwia skuteczne szycie uszkodzeń łąkotki bez konieczności wykonywania dodatkowych nacięć skóry
 • outside-in – wykorzystywane w tym celu nici wprowadzamy przez osobne nacięcie z zewnątrz kolana; stosowane najczęściej w uszkodzeniach trzonów łąkotek
 • inside-out – technika podobna do poprzedniej, nici wprowadzane są od wewnątrz kolana, dzięki czemu możemy precyzyjnie umiejscowić miejsce szycia.

Podłużne uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej.

Szycie all-inside łąkotki.

Zszyty róg tylny łąkotki przyśrodkowej.

W przypadku uszkodzeń o niewielkich rozmiarach najczęściej wystarcza jeden rodzaj szwów. W przypadkach bardziej skomplikowanych, wymagających stabilizacji np. uszkodzenia typu „rączka od wiaderka” najczęściej wykorzystujemy kombinacje różnych rodzajów szycia łąkotki lub dodatkowo jej opłaszczenie (metoda AMMS). Najważniejszą zasadą jest to, aby łąkotka zszyta była stabilnie. Umożliwi to wprowadzenie ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu zaraz po operacji.

  

Opłaszczenie łąkotki (metoda AMMS) oraz złożone szycie łąkotki.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:10:23+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.