Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jednym z głównych stabilizatorów kolana. Przeciwdziała ruchom ślizgania się kości udowej po kości piszczelowej, dzięki czemu możliwa jest dynamiczna aktywność sportowa. Do uszkodzeń ACL dochodzi w czasie uraz skrętnego kolana, najczęściej w czasie uprawiania piłki nożnej, koszykówki czy jazdy na nartach.

ACL pełni kluczową rolę w stabilizacji kolana. Dzięki niemu możemy aktywnie uprawiać sport. Ponadto ACL pełni rolę ochronną dla chrząstki stawowej i łąkotek.

Objawy uszkodzenia ACL

W początkowej fazie, zaraz po uszkodzeniu może dojść do powiększenia obrysów kolana z uwagi na powstanie krwiaka wewnątrz stawu. Uszkodzeniu ACL bardzo często towarzyszy ból i brak możliwości pełnego wyprostu kolana. Jeśli dochodzi do tego do innych uszkodzeń w kolanie, objawy mogą być znacznie nasilone.
Przewlekłe uszkodzenie ACL prowadzi do uczucia niestabilności kolana, co odczuwane jest jako „uciekanie” kolana. W wielu przypadkach epizody niestabilności występują w czasie uprawiania sportu.

Uszkodzone więzadło krzyżowe przednie.

Uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL) – diagnostyka

Uszkodzeniu ACL bardzo często towarzyszą uszkodzenia innych struktur w kolanie, stąd bardzo ważna jest dokładna diagnostyka wszystkich uszkodzeń. Najczęściej badaniem wymaganym do postawienia końcowej diagnozy jest badanie MR.

Zerwanie ACL w obrazie MR.

To samo zerwane więzadło krzyżowe przednie widziane w artroskopii.

Leczenie

U osób młodych, aktywnych sportowo leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne. Osoby, które nie uprawiają sportu, ale odczuwają niestabilność kolana również powinny zostać poddane leczeniu operacyjnemu. W ten sposób można zmniejszyć ryzyko powstania wtórnych uszkodzeń i zmian zwyrodnieniowych.

Rehabilitacja uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Po leczeniu operacyjnym wymagane jest stosowanie kul łokciowych przez okres około 2 tygodni. Nie stosuje się rutynowo ortez na kolano. Okres rehabilitacji i powrotu do pełnej sprawności trwa od 6 do 9 miesięcy i wymaga stosowania odpowiednio dobranych ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:12:29+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.