Łąkotki to struktury w kolanie, znajdujące się pomiędzy kością udową i piszczelową. Mają kształt półksiężyca i spełniają rolę amortyzatora w kolanie. W czasie ruchów kolana kość udowa ślizga się po łąkotkach, zmniejszając przez to siły nacisku. Główną rolą łąkotek jest zatem pochłanianie energii, a przez to ochrona powierzchni stawowych.

Uznaje się, że łąkotki przyjmują do 50% sił nacisku w czasie wyprostu kolana i do aż 85% sił nacisku w czasie zgięcia kolana.
Ponadto łąkotki pełnią również kluczową rolę w stabilizacji kolana. Łąkotka przyśrodkowa jest ściśle połączona z torebką stawową i to ona częściej ulega uszkodzeniom. Łąkotka boczna jest nieco bardziej mobilna i jej uszkodzenia są rzadsze.

Prawidłowa łąkotka przyśrodkowa.

Prawidłowa łąkotka boczna.

Kiedy łąkotki się uszkadzają?

Do uszkodzenia łąkotki najczęściej dochodzi w czasie skręcenia kolana. Wówczas działają siły ścinające, powodujące oderwanie łąkotki od torebki stawowej bądź przerwanie jej warstw wewnętrznych. Dyscypliny szczególnie narażone na tego typu urazy to piłka nożna, koszykówka, narty.
Do uszkodzeń łąkotek może dochodzić również w związku z postępującymi zmianami w jej strukturze i wówczas mówimy o uszkodzeniu zwyrodnieniowym. Leczenie tego typu uszkodzeń charakteryzuje się innymi zasadami niż uszkodzeń urazowych.

Objawy uszkodzenia łąkotki

Do najczęstszych objawów uszkodzenia łąkotki zaliczamy:
ból kolana po stronie bocznej lub przyśrodkowej
zablokowanie kolana (brak możliwości pełnego ruchu)
obrzęk kolana
uczucie przeskakiwania w kolanie

Typy uszkodzenia łąkotki

W zależności od stanu łąkotki wyróżniamy uszkodzenia:

 • urazowe
 • zwyrodnieniowe

W zależności od miejsca uszkodzenia wyróżniamy uszkodzenia:

 • rogu przedniego
 • trzonu
 • rogu tylnego
 • korzenia przedniego lub tylnego

W zależności od przebiegu uszkodzenia wyróżniamy:

 • radialne
 • horyzontalne
 • podłużne
 • typu „rączka od wiaderka”
 • kombinowane
 • typu „dziób papugi”

Diagnostyka

W przypadku podejrzenia uszkodzenia łąkotki najczęściej wymagane jest wykonanie badania MR kolana. Badanie to umożliwia poznanie morfologii uszkodzenia oraz właściwe zaplanowanie leczenia.

Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej kolana w obrazie MR.

Leczenie

Leczenie uszkodzenia łąkotki zależy od typu uszkodzenia, wieku i stanu ogólnego pacjenta, poziomu aktywności fizycznej pacjenta oraz uszkodzeń towarzyszących. Uznaje się, że u młodych, aktywnych pacjentów należy dołożyć wszelkich starań, aby łąkotkę uratować (poprzez jej szycie lub rekonstrukcję).
Zabiegi operacyjne naprawy łąkotki wykonuje się artroskopowo, niekiedy wykorzystując do tego celu specjalne implanty, komórki szpiku kostnego lub PRP.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:12:23+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.