Uszkodzenie obrąbka

Obrąbek w stawie biodrowym to struktura znajdująca się na brzegu panewki. Ma kształt podkowy/półksiężyca i dzięki temu zwiększa powierzchnię przylegania głowy kości udowej i panewki stawu biodrowego. Główną rolą obrąbka jest stabilizacja biodra w czasie ruchów, przez co uzyskuje się efekt ochronny.

 

Kiedy obrąbek się uszkadza?

Uszkodzenie obrąbka może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, jednak najczęściej dotyczy osób młodych i aktywnych. Bardziej narażone są osoby, które w dzieciństwie leczone były z powodu dysplazji stawów biodrowych.

Obrąbek bardzo często ulega uszkodzeniu w przypadku zwichnięcia biodra. Niekiedy do uszkodzenia obrąbka może prowadzić błahy uraz, który jest bagatelizowany.

Do uszkodzeń obrąbka może dochodzić również w związku z postępującymi zmianami w jego strukturze i wówczas mówimy o uszkodzeniu zwyrodnieniowym.

Objawy uszkodzenia obrąbka

Do najczęstszych objawów uszkodzenia obrąbka zaliczamy:

 • ból okolicy biodra
 • ból pachwiny
 • uczucie przeskakiwania w biodrze

Diagnostyka

W przypadku podejrzenia uszkodzenia obrąbka najczęściej wymagane jest wykonanie badania MR kolana. Badanie to umożliwia poznanie morfologii uszkodzenia oraz właściwe zaplanowanie leczenia.

Zdjęcia rtg wykonywane są w celu oceny innych uszkodzeń, które współistnieją z uszkodzeniem obrąbka.

Leczenie

Leczenie uszkodzenia obrąbka zależy od typu uszkodzenia, wieku i stanu ogólnego pacjenta, poziomu aktywności fizycznej pacjenta oraz uszkodzeń towarzyszących.

 • leczenie nieoperacyjne – polega na zastosowaniu leków przeciwzapalnych oraz odpowiednich ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty. Niekiedy stosujemy iniekcje z leków, które wspomagają proces leczenia.
 • leczenie operacyjne – artroskopia stawu biodrowego, czyli małoinwazyjny sposób operacji. Podczas artroskopii istnieje możliwość naprawy uszkodzonego obrąbka, jego usunięcie lub rekonstrukcja.

Artroskopia biodra.

Po artroskopii biodra

Po operacji pacjent porusza się w asekuracji kul łokciowych, zazwyczaj przez okres od 2 do 6 tygodni, w zależności od zastosowanej procedury. Pobyt w szpitalu trwa 1 dzień. Rehabilitacja rozpoczyna się następnego dnia po operacji i trwa od 1 do 9 miesięcy.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-13T17:31:33+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.