Chrząstka stawowa to gładka, perłowa warstwa, która pokrywa zakończenie kości występujące w stawie. Chrząstka stawowa chroni kość przed uszkodzeniem, w stawach umożliwia gładkie ślizganie się po sobie zakończeń kości, przez co możliwy jest ruch. Chrząstka stawowa nie ma własnego unaczynienia i unerwienia, przez co w razie jej uszkodzenia występuje mały potencjał na wygojenie.

Kiedy występuje uszkodzenie chrząstki stawowej?

Uszkodzenie chrząstki stawowej może powstać w wyniku urazu lub rozwijać się na przestrzeni wielu lat.

 • urazowe uszkodzenie chrząstki powstaje w wyniku skręcenia kolana. Uszkodzeniu chrząstki może towarzyszyć uszkodzenie łąkotek lub więzadeł; niekiedy fragment chrząstki ulega odwarstwieniu, i jako „ciało wolne” powoduje problemy z poruszaniem kolanem (tzw. Zablokowanie kolana”)
 • zwyrodnieniowe uszkodzenie chrząstki powstają najczęściej na przestrzeni kilku lat; może być wynikiem wcześniejszych urazów i kontuzji, a może powstawać jako uszkodzenie pierwotne, bez konkretnej przyczyny.

  

Uszkodzenie chrząstki lokalne i uszkodzenie rozlane, zwyrodnieniowe.

Objawy

Objawy mogą przypominać uszkodzenia innych struktur w kolanie. Najczęściej pacjenci skarżą się na:

 • obrzęki kolana – powiększenie obrysów kolana.
 • ból – najczęściej tępy, nasilający się w czasie aktywności ruchowej, np. chodzeniu po schodach; może również występować ból w nocy.
 • uczucie blokowania lub przeskakiwania w kolanie
 • słyszalne „chrupanie” w czasie ruchów kolana może być objawem uszkodzenia chrząstki rzepki.
 • uczucie ciężkości, wypełnienia kolana odczuwalne szczególnie po wysiłku fizycznym.

Diagnostyka

W procesie diagnostyki uszkodzenia chrząstki stawowej badanie ortopedyczne najczęściej nie jest wystarczające. Wykonywane zdjęcia rtg w wielu przypadkach są prawidłowe i nie uwidaczniają dyskretnych zmian chrząstki. W większości przypadków podejrzenia uszkodzenia chrząstki stawowej badaniem zalecanym jest rezonans magnetyczny. Całość daje nam jasną i klarowną diagnozę.

Leczenie

W procesie leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej stosujemy:

 • fizjoterapię – polega na odpowiednim protokole rehabilitacyjnym, czyli pracy z fizjoterapeutą, który zaleci ćwiczenia, treningi na wzmocnienie mięśni.
 • leczenie farmakologiczne, czyli iniekcjami dostawowe. Tutaj stosowane są preparaty kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego (PRP), komórek macierzystych.
 • leczenie operacyjne – stosowane w przypadkach najbardziej zaawansowanych lub przewlekłych uszkodzeń (zwyrodnienie), gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów. W takich przypadkach stosujemy artroskopię, czyli małoinwazyjny zabieg kolana. W czasie artroskopii przy ubytkach miejscowych stosujemy rekonstrukcję chrząstki z implantacją błony kolagenowej (metoda AMIC).

Rekonstrukcja chrząstki metodą AMIC

W czasie artroskopowej naprawy ubytku chrząstki stosujemy implant z błony kolagenowej nasączony komórkami szpiku kostnego co zwiększa szanse na sukces. Zabieg przeprowadzany jest artroskopowo, czyli wymaga wykonania 2 nacięć skóry w okolicy kolana. W pierwszym etapie ubytek chrząstki jest oczyszczany, a następnie pokrywany błoną kolagenową. W czasie zabiegu możemy wykonać u Pacjenta naprawę innych uszkodzeń wewnątrz kolana (w tym więzadła krzyżowego i uszkodzeń łąkotek).

Po zabiegu operacyjnym rekonstrukcji chrząstki metod AMIC wymagana jest odpowiednia rehabilitacja. Cały proces usprawniania trwa od 6 do 12 miesięcy i podzielony jest na etapy. W pierwszym etapie pacjent porusza się o kulach przez około 6 tygodni. Następnie sukcesywnie zwiększa swoja aktywność, wykonuje ćwiczenia wzmacniające. Powrót do sportu możliwy jest po zakończeniu leczenia.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-13T06:44:40+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.