Komórki macierzyste – Lipogems

 Komórki mezenchymalne w leczeniu zwyrodnienia

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą, postępującą i w obecnych czasach bardzo częstą przypadłością, charakteryzującą się niszczeniem chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. W związku z ograniczonymi właściwościami chrząstki stawowej do naprawy, w obecnych czasach dużo uwagi poświęca się leczeniu z wykorzystaniem biologii komórkowej. Szeroko jest rozpowszechnione użycie osocza bogatopłytkowego oraz komórek szpiku kostnego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej. Prace w wielu ośrodkach koncentrują się na znalezieniu metody, która u pacjentów z uszkodzeniem chrząstki stawowej, pozwoli te uszkodzenia zmniejszyć lub zlikwidować.

Komórki mezenchymalne tkanki tłuszczowej mają właściwości różnicowania się w komórki innych typów, przez co mają potencjał do naprawy uszkodzonej chrząstki stawowej. Tkanka tłuszczowa zawiera ponad 100 razy więcej komórek mezenchymalnych, aniżeli szpik kostny, dlatego to właśnie z tkanki tłuszczowej najczęściej pozyskujemy w praktyce ortopedycznej komórki mezenchymalne.

Przygotowanie

Pobieranie tkanki tłuszczowej

Zabieg przeprowadzany jest w warunkach sali operacyjnej. Dla komfortu Pacjenta i lekarza zalecanym znieczuleniem jest krótkie znieczulenie ogólne. Najczęściej wykorzystywanym miejscem skąd pobierana jest tkanka tłuszczowa jest okolica powłok brzusznych.

Przygotowanie pobranej tkanki tłuszczowej systemem Lipogems

Uprzednio pobrana tkanka tłuszczowa jest następnie przygotowywana w jednorazowym zestawie Lipogems. Zastosowana technika polega na wytrząsaniu i obmywaniu tkanki tłuszczowej, co pozwala na uzyskanie mniejszych rozmiarów grudek tkanki tłuszczowej, oddziale fazę oleistą oraz elementy morfotyczne krwi.

Końcowym etapem zabiegu jest iniekcja preparatu do stawu kolanowego w ilości około 10 ml. W przypadku występowania zmian zwyrodnieniowych w innych stawach, jest możliwość ostrzyknięcia wielu stawów w czasie jednego zabiegu.

Kiedy stosujemy zabieg Lipogems?

W ortopedii preparat Lipogems wykorzystywany jest przy leczeniu bólu zwyrodnieniowego kolana, biodra oraz innych stawów.

Przyszłość

Z pewnością jeszcze nie wszystko, co dotyczy działania komórek mezenchymalnych jest znane. Aktualnie trwa wiele badań (również w nasze klinice), dzięki którym poznamy szczegółowo mechanizm działania komórek mezenchymalnych i będziemy mogli precyzyjnie określić wskazania do ich zastosowania.

Metoda z zastosowaniem autologicznej, rozdrobnionej tkanki tłuszczowej jest bezpieczna i może dawać potencjalnie dużo korzyści u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-09-18T14:17:33+02:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.