Konflikt udowo-panewkowy biodra (FAI)
Konflikt udowo-panewkowy (FAI = femoroacetabular impingement) to jedna z częstszych chorób stawu biodrowego, dotycząca w szczególności ludzi młodych i aktywnych. Bardzo często towarzyszy konfliktowi uszkodzenie obrąbka, przez co pacjenci narażeni są na rozwój zmian zwyrodnieniowych biodra.
Kogo dotyczy konflikt udowo-panewkowy?
- konflikt z komponenty udowej (CAM) dotyczy najczęściej młodych mężczyzn, aktywnych sportowo. Może być pozostałością przebytej choroby biodra w dzieciństwie.
- konflikt typu Pincer (z komponenty panewkowej) częściej dotyczy kobiet w średnim wieku i może mieć związek z nieprawidłowym położeniem/budową panewki stawu biodrowego.
Objawy konfliktu udowo-panewkowego
- bóle pachwiny – w czasie siadania/wstawania z krzesła, w czasie aktywności fizycznej (np. bieg)
- uczucie przeskakiwania/zablokowania w biodrze
- zmniejszenie ruchomości biodra (problem z założeniem nogi na nogę, problem z założeniem skarpetek lub butów)
- bóle promieniujące do kolana lub pośladka
Diagnostyka
Poza badaniem ortopedycznym, które jest kluczowe w postawieniu diagnozy wstępnej, wykonywane są zdjęcia rtg. Na ich podstawie określamy stopień zaawansowania zmian oraz określamy wskazania do leczenia artroskopowego. Aby dokładnie określić stopień uszkodzenia stawu biodrowego, w tym uszkodzeń obrąbka, powierzchni stawowej i uszkodzeń tkanek miękkich, wykonujemy badanie rezonansu magnetycznego (MR).
Leczenie
Leczeniem z wyboru jest leczenie artroskopowe. Artroskopia biodra pozwala na usunięcie nadmiaru kości udowej i panewki stawu biodrowego, dzięki czemu zwiększa się ruchomość biodra pacjenta. Ponadto w czasie artroskopii naprawiamy inne uszkodzenia, które występują w biodrze.
Po operacji
Po operacji pacjent porusza się w asekuracji kul łokciowych, zazwyczaj przez okres od 2 do 6 tygodni, w zależności od zastosowanej procedury. Pobyt w szpitalu trwa 1 dzień. Rehabilitacja rozpoczyna się następnego dnia po operacji i trwa od 1 do 9 miesięcy.