Łąkotka tarczowata
Łąkotki to struktury w kolanie, znajdujące się pomiędzy kością udową i piszczelową. Mają kształt półksiężyca i spełniają rolę amortyzatora w kolanie. W kolanie mamy 2 łąkotki: przyśrodkowa występuje po stronie wewnętrznej kolana, a boczna po stronie zewnętrznej (bocznej). Łąkotka zbudowana jest z wytrzymałej i sprężystej tkanki łącznej, dzięki czemu może przenosić obciążenia w czasie ruchów kolana. Kształt łąkotek jest idealnie dopasowany do krzywizn kości udowej i piszczelowej. Patrząc na łąkotki z góry, mają one kształt litery „C”.
Łąkotka tarczowata
Niekiedy zdarza się, że kształtem łąkotka przypomina okrąg lub dysk i nadmiernie pokrywa powierzchnię stawową kości piszczelowej. Dotyczy to prawie zawsze łąkotki bocznej. W przypadku braku uszkodzenia łąkotki tarczowatej, może być ona bezobjawowa. Uznaje się, że dyskowaty kształt łąkotki sprzyja jej uszkodzeniom.
Objawy
Najczęściej objawy łąkotki tarczowatej są związane z jej uszkodzeniem i są to:
- ból kolana
- blokowanie kolana
- uczucie niestabilności kolana
- przeskakiwanie w kolanie
Łąkotka tarczowata – diagnostyka
W przypadku podejrzenia uszkodzenia łąkotki tarczowatej najczęściej wymagane jest wykonanie badania MR kolana. Badanie to umożliwia poznanie morfologii uszkodzenia oraz właściwe zaplanowanie leczenia.
Leczenie
Przypadkowo zdiagnozowane łąkotki tarczowate, nie dające objawów, nie wymagają leczenia. Leczenie uszkodzenia łąkotki tarczowatej najczęściej wymaga jej plastyki, tj. przywrócenia prawidłowe kształtu. Wykonuje się wycięcie nadmiaru łakotki, tak aby nadać jej prawidłowy kształt, a pozostałą część najczęściej przyszywa w miejscu jej uszkodzenia. Zabiegi operacyjne naprawy łąkotki wykonuje się artroskopowo, niekiedy wykorzystując do tego celu specjalne implanty, komórki szpiku kostnego lub PRP.