Uszkodzenie chrząstki stawowej
Chrząstka stawowa to gładka, perłowa warstwa, która pokrywa zakończenie kości występujące w stawie. Chrząstka stawowa chroni kość przed uszkodzeniem, w stawach umożliwia gładkie ślizganie się po sobie zakończeń kości, przez co możliwy jest ruch. Chrząstka stawowa nie ma własnego unaczynienia i unerwienia, przez co w razie jej uszkodzenia występuje mały potencjał na wygojenie.
Kiedy występuje uszkodzenie chrząstki stawowej?
Uszkodzenie chrząstki stawowej może powstać w wyniku urazu lub rozwijać się na przestrzeni wielu lat.
- urazowe uszkodzenie chrząstki powstaje w wyniku skręcenia kolana. Uszkodzeniu chrząstki może towarzyszyć uszkodzenie łąkotek lub więzadeł; niekiedy fragment chrząstki ulega odwarstwieniu, i jako „ciało wolne” powoduje problemy z poruszaniem kolanem (tzw. Zablokowanie kolana”)
- zwyrodnieniowe uszkodzenie chrząstki powstają najczęściej na przestrzeni kilku lat; może być wynikiem wcześniejszych urazów i kontuzji, a może powstawać jako uszkodzenie pierwotne, bez konkretnej przyczyny.
Objawy
Objawy mogą przypominać uszkodzenia innych struktur w kolanie. Najczęściej pacjenci skarżą się na:
- obrzęki kolana – powiększenie obrysów kolana.
- ból – najczęściej tępy, nasilający się w czasie aktywności ruchowej, np. chodzeniu po schodach; może również występować ból w nocy.
- uczucie blokowania lub przeskakiwania w kolanie
- słyszalne „chrupanie” w czasie ruchów kolana może być objawem uszkodzenia chrząstki rzepki.
- uczucie ciężkości, wypełnienia kolana odczuwalne szczególnie po wysiłku fizycznym.
Diagnostyka
W procesie diagnostyki uszkodzenia chrząstki stawowej badanie ortopedyczne najczęściej nie jest wystarczające. Wykonywane zdjęcia rtg w wielu przypadkach są prawidłowe i nie uwidaczniają dyskretnych zmian chrząstki. W większości przypadków podejrzenia uszkodzenia chrząstki stawowej badaniem zalecanym jest rezonans magnetyczny. Całość daje nam jasną i klarowną diagnozę.
Leczenie
W procesie leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej stosujemy:
- fizjoterapię – polega na odpowiednim protokole rehabilitacyjnym, czyli pracy z fizjoterapeutą, który zaleci ćwiczenia, treningi na wzmocnienie mięśni.
- leczenie farmakologiczne, czyli iniekcjami dostawowe. Tutaj stosowane są preparaty kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego (PRP), komórek macierzystych.
- leczenie operacyjne – stosowane w przypadkach najbardziej zaawansowanych lub przewlekłych uszkodzeń (zwyrodnienie), gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych efektów. W takich przypadkach stosujemy artroskopię, czyli małoinwazyjny zabieg kolana. W czasie artroskopii przy ubytkach miejscowych stosujemy rekonstrukcję chrząstki z implantacją błony kolagenowej (metoda AMIC).
Rekonstrukcja chrząstki metodą AMIC
W czasie artroskopowej naprawy ubytku chrząstki stosujemy implant z błony kolagenowej nasączony komórkami szpiku kostnego co zwiększa szanse na sukces. Zabieg przeprowadzany jest artroskopowo, czyli wymaga wykonania 2 nacięć skóry w okolicy kolana. W pierwszym etapie ubytek chrząstki jest oczyszczany, a następnie pokrywany błoną kolagenową. W czasie zabiegu możemy wykonać u Pacjenta naprawę innych uszkodzeń wewnątrz kolana (w tym więzadła krzyżowego i uszkodzeń łąkotek).
Po zabiegu operacyjnym rekonstrukcji chrząstki metod AMIC wymagana jest odpowiednia rehabilitacja. Cały proces usprawniania trwa od 6 do 12 miesięcy i podzielony jest na etapy. W pierwszym etapie pacjent porusza się o kulach przez około 6 tygodni. Następnie sukcesywnie zwiększa swoja aktywność, wykonuje ćwiczenia wzmacniające. Powrót do sportu możliwy jest po zakończeniu leczenia.