Rekonstrukcja ścięgna Achillesa
Zabieg rekonstrukcji ścięgna Achillesa zarezerwowany jest dla przypadków przewlekłego uszkodzenia ścięgna, kiedy inne metody leczenia nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Metoda opracowana w zespole Rehasport Clinic pozwala na powrót funkcji ścięgna Achillesa, a pacjenci odzyskują sprawność kontuzjowanej kończyny nogi.
Wskazania
Do zabiegu rekonstrukcji ścięgna Achillesa kwalifikujemy pacjentów, u których stwierdzamy:
- zastarzałe zerwanie ścięgna Achillesa z dużą przerwą pomiędzy kikutami
- przewlekłe uszkodzenie (entezopatia) ścięgna Achillesa z uszkodzeniem >50% włókien ścięgna
- brak poprawy po wcześniejszym leczeniu
Najczęściej zabieg ten wykonywany jest u Pacjentów z długa historią dysfunkcji ścięgna Achillesa.
Na czym polega rekonstrukcja ścięgna Achillesa?
Zabieg w pierwszej fazie polega na pobraniu ścięgien mięśnia półścięgnistego i smukłego z okolicy uda. Te same ścięgna używamy do rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w kolanie. Ścięgna są przygotowywane, aby posłużyły za „nowe ścięgno Achillesa”.
W kolejnym etapie, z małego nacięcia ponad piętą, oczyszczane jest miejsce przyczepu ścięgna Achillesa, przewiercana jest kości piętowa i wprowadzany wcześniej przygotowany przeszczep.
Następnie wykonywanych jest 7 małych nacięć skórny, przez które wprowadzamy przeszczep. Wykorzystując specjalny rodzaj szycia uzyskujemy dużą wytrzymałość przeszczepu.
Po operacji
Pacjent następnego dnia po zabiegu rozpoczyna rehabilitację. Zaopatrzenie w but ortopedyczny pozwala na natychmiastowe obciążanie operowanej nogi i chodzenie bez kul. Pacjent szpital opuszcza następnego dnia po zabiegu.
Z uwagi na przewlekłość zmian, która najczęściej występuje przed operacją, staramy się, aby rehabilitacja w jak najkrótszym czasie umożliwiła pacjentom na powrót do normalnej funkcji. Szczególną uwagę zwraca się na przywrócenie prawidłowego wzroca chodu (sposobu chodzenia bez utykania).
Powrót do pełnej sprawności zajmuje około 6 miesięcy.
Szczegółowy opis techniki operacyjnej – czytaj tutaj
Szczegółowy opis techniki operacyjnej „na otwarto” – czytaj tutaj