Osocze bogatopłytkowe to część własne krwi pacjenta, w której następuje zagęszczenie płytek krwi. PRP jest obecnie stosowane w ortopedii w celu poprawy gojenia tkanek oraz ograniczania stanu zapalnego.

Osocze bogatopłytkowe – PRP – przygotowanie

Osocze bogatopłytkowe powstaje poprzez odwirowanie krwi żylnej pacjenta oraz odseparowanie frakcji, w której występuje wysokie stężenie płytek krwi. W zależności od ilości potrzebnego PRP pobierane jest od 10 do 40 ml krwi. Proces przygotowania trwa kilkanaście minut.

Krew po odwirowaniu.

 Kiedy stosujemy PRP?

Płytki krwi zawarte w PRP uwalniają czynniki wzrostu takie jak: PDGF, TGF-B, VEGF, IGF-1. Czynniki te mają udowodnione laboratoryjnie działanie polegające na zwiększeniu ilości fibroblastów w więzadłach, wzrostu produkcji kolagenu typu I, przez co zwiększają procesy gojenia. Powyższe działanie wymiernie zmniejsza ból kolana u pacjentów.

PRP w ortopedii wykorzystywane jest przy leczeniu bólu zwyrodnieniowego kolana, wspomaganiu leczenia uszkodzeń łąkotek, leczenia entezopatii (kolano skoczka, entezopatia ścięgna Achillesa), wspomaganiu leczenia zaburzeń zrostu kości.

Osocze bogatopłytkowe – przyszłość

Z pewnością jeszcze nie wszystko, co dotyczy działania PRP jest znane. Aktualnie trwa wiele badań, dzięki którym poznamy szczegółowo mechanizm działania czynników wzrostu i będziemy mogli precyzyjnie określić wskazania do ich zastosowania.
PRP jest metodą bezpieczną i potrafi przynieść pacjentom wiele korzyści.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:10:13+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.