Wiele osób cierpi na chorobę zwyrodnieniową kolana. Choroba zwyrodnieniowa jest chorobą przewlekłą, którą należy leczyć. Jedną z metod leczenia zwyrodnienia kolana jest osteotomia kości piszczelowej lub udowej.

Wskazaniem do osteotomii piszczeli są zmiany zwyrodnieniowe przyśrodkowej (wewnętrznej) części kolana. „Gołym okiem” widoczne jest to jako zagięcie osi kolana (tzw. „kolana ułana”), czyli szpotawość kolana. Celem osteotomii jest przedłużenie funkcji kolana oraz oddalenie widma endoprotezy. W wielu przypadkach po osteotomii kości piszczelowej pacjencie wracają do pełnej aktywności fizycznej.

Osteotomia

W czasie osteotomii wykonuję przecięcie kości piszczelowej lub udowej oraz wstawienie trójkątnego kawałka przeszczepu kostnego. W ten sposób możliwa jest korekcja nieprawidłowego kształtu kolana, tak aby było proste. Prawidłowy kształt kolana przywraca również prawidłowy rozkład sił działających na powierzchnie stawowe.

W czasie zabiegu operacyjnego wykorzystuję specjalistyczne narzędzia ortopedyczne, aby skorygowane ustawienie kości można utrzymać. Wymaga to użycia również implantów w postaci płytki i śrub.

Pacjent pozostaje w szpitalu zwykle 2 dni. Dzień po zabiegu operacyjnym rozpoczyna rehabilitację, która trwa około 3 miesiące.

Po operacji

Po operacji pacjent porusza się w asekuracji kul łokciowych, zazwyczaj przez okres około 6 tygodni. Nie ma potrzeby stosowania ortez na kolano. Z uwagi na rozległość zabiegu zaleca się znacznie ograniczyć aktywność w pierwszym okresie pooperacyjnym. W tym czasie należy wykonywać ćwiczenia, które wdrażane są już następnego dnia po operacji.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2019-02-05T17:05:41+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.