Staw skokowy, a dokładnie skokowo-goleniowy jest to staw łączący kości podudzia (kość piszczelowa i strzałkowa) oraz stopy (poprzez kość skokową). We współdziałaniu z kompleksem podskokowym (kości i stawy leżące poniżej kości skokowej) umożliwia złożone ruch stopy. Staw ten jest bardzo narażony na uszkodzenia urazowe podczas uprawiania sportu. Kontuzje stawu skokowego należą do najczęściej spotykanych w wielu dyscyplinach sportowych.

Uszkodzenia powierzchni stawu skokowego doprowadza do jego nieprawidłowego funkcjonowania, co wiąże się z powstaniem bólu. Z czasem uszkodzenia mogą mieć na tyle rozległy charakter, że uniemożliwia to chodzenie.

Staw skokowy – uszkodzenie chrząstki – objawy

Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej stawu skokowego to przede wszystkim ból lokalizujący się głęboko w stawie oraz niekiedy uczucie obrzęku, powiększenia stawu. Podczas chodzenia na nierównym podłożu pacjenci zgłaszają uczucie niepewności, nasilenia bólu oraz uczucie przeskakiwania.

Uszkodzenie chrząstki stawu skokowego w obrazie artroskopowym.

Leczenie

Leczenie objawowego uszkodzenia chrząstki stawu skokowego polega na operacyjnej naprawie miejsca uszkodzenia. Obecnie trwają dyskusje nad wyborem najlepszej metody, jednak jak dotąd nie ma konsensusu w tej kwestii. Najczęściej wykonywaną procedurą jest artroskopia stawu skokowego, w czasie której przeprowadza się:

 • Mikrozłamania powierzchni stawowej, umożliwiając regeneracje małych ubytków poprzez nagromadzenie komórek szpiku w miejscu uszkodzenia i powstania blizny chrzęstnopodobnej
 • Technika przeszczepów chrzęstno-kostnych
 • Technika AMIC wykorzystująca mikrozłamania oraz zastosowanie membrany kolagenowej. W tej metodzie można leczyć większe ubytki niż samymi tylko mikrozłamaniami.

Ubytek chrząstki pokryty błoną kolagenową.

Rehabilitacja

Po leczeniu operacyjnym konieczne jest odciążenie operowanej kończyny przez okres około 6 tygodni. W tym czasie pacjent pracuje z fizjoterapeutą nad powrotem zakresu ruchu, siły mięśniowej i propriocepcji. Po okresie 6 tygodni pacjent wchodzi w etap intensywnego usprawniania mającego na celu powrót prawidłowego wzorca ruchu.

Powrót do sportu

Po zabiegach rekonstrukcji chrząstki stawowej powrót do pełnej aktywności sportowej spodziewany jest po około 9-12 miesiącach od operacji.

 

UMÓW WIZYTĘ

DR PAWEŁ BĄKOWSKI

Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego. Moje zainteresowania koncentrują się wokół zabiegów artroskopowych, urazów sportowych i traumatologii dziecięcej.

 

E-KONSULTACJA

Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.

  CHOROBY

  Wave

  Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  LECZENIE

  Wave

  Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.

  ZOBACZ WIĘCEJ

  PUBLIKACJE

  Wave

  Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.

  ZOBACZ WIĘCEJ
  2018-02-12T21:10:00+01:00

  DR PAWEŁ BĄKOWSKI

  Specjalizuję się w leczeniu uszkodzeń kończyny dolnej: stawu biodrowego, kolanowego i skokowego.