Staw skokowy, a dokładnie skokowo-goleniowy jest to staw łączący kości podudzia (kość piszczelowa i strzałkowa) oraz stopy (poprzez kość skokową). We współdziałaniu z kompleksem podskokowym (kości i stawy leżące poniżej kości skokowej) umożliwia złożone ruch stopy. Staw ten jest bardzo narażony na uszkodzenia urazowe podczas uprawiania sportu. Kontuzje stawu skokowego należą do najczęściej spotykanych w wielu dyscyplinach sportowych.
Uszkodzenia powierzchni stawu skokowego doprowadza do jego nieprawidłowego funkcjonowania, co wiąże się z powstaniem bólu. Z czasem uszkodzenia mogą mieć na tyle rozległy charakter, że uniemożliwia to chodzenie.
Staw skokowy – uszkodzenie chrząstki – objawy
Objawy uszkodzenia chrząstki stawowej stawu skokowego to przede wszystkim ból lokalizujący się głęboko w stawie oraz niekiedy uczucie obrzęku, powiększenia stawu. Podczas chodzenia na nierównym podłożu pacjenci zgłaszają uczucie niepewności, nasilenia bólu oraz uczucie przeskakiwania.

Uszkodzenie chrząstki stawu skokowego w obrazie artroskopowym.
Leczenie
Leczenie objawowego uszkodzenia chrząstki stawu skokowego polega na operacyjnej naprawie miejsca uszkodzenia. Obecnie trwają dyskusje nad wyborem najlepszej metody, jednak jak dotąd nie ma konsensusu w tej kwestii. Najczęściej wykonywaną procedurą jest artroskopia stawu skokowego, w czasie której przeprowadza się:
- Mikrozłamania powierzchni stawowej, umożliwiając regeneracje małych ubytków poprzez nagromadzenie komórek szpiku w miejscu uszkodzenia i powstania blizny chrzęstnopodobnej
- Technika przeszczepów chrzęstno-kostnych
- Technika AMIC wykorzystująca mikrozłamania oraz zastosowanie membrany kolagenowej. W tej metodzie można leczyć większe ubytki niż samymi tylko mikrozłamaniami.

Ubytek chrząstki pokryty błoną kolagenową.
Rehabilitacja
Po leczeniu operacyjnym konieczne jest odciążenie operowanej kończyny przez okres około 6 tygodni. W tym czasie pacjent pracuje z fizjoterapeutą nad powrotem zakresu ruchu, siły mięśniowej i propriocepcji. Po okresie 6 tygodni pacjent wchodzi w etap intensywnego usprawniania mającego na celu powrót prawidłowego wzorca ruchu.
Powrót do sportu
Po zabiegach rekonstrukcji chrząstki stawowej powrót do pełnej aktywności sportowej spodziewany jest po około 9-12 miesiącach od operacji.
E-KONSULTACJA
Zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego w celu wstępnej konsultacji lub umówienia wizyty lekarskiej.
CHOROBY

Baza wiedzy poświęcona chorobom oraz uszkodzeniom regionu kolana i biodra. Informacje dotyczące schorzeń stopy i stawu skokowego.
LECZENIE

Informacje dotyczące leczenia uszkodzeń obszaru kolana i biodra. Nowoczesne terapie regionu stopy i stawu skokowego.
PUBLIKACJE

Polecane publikacje naukowe poświęcone tematyce ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Opracowania, których jestem współautorem.